tyden-knihoven2 bartolomej_slunce_001
Zhodnocení týdne knihoven u nás
 
 
První říjnový týden bylo v kutnohorské knihovně o něco rušněji, než bývá obvyklé. Týden knihoven, k jehož konání se i naše knihovna už po čtrnácté připojila, připravil kutnohorským obyvatelům ochutnávku služeb, z nichž některé nepatří dosud ke standardním . Každý den tohoto týdne byl věnován, shodně s ostatními českými knihovnami,  specifické skupině našich čtenářů.
 
A tak jsme třeba v pondělí, určenému seniorům, zahájili společně s Oblastní charitou Kutná Hora 6 týdenní kurz trénování paměti. Jinou kategorii čtenářů zaujala grafologická poradna – taková ochutnávka toho, co nám je písmo schopno říct o nás samých.
Úterý bylo věnováno rodičům na mateřské dovolené, prckové spolu s maminkami poznávali české dětské knížky a mohli shlédnout ukázky z pár českých krátkých kreslených pohádek.
Středa byla ve znamení mládeže –vyprávění Honzy Horgoše o japonském komiksu MANGA si poslechli studenti kutnohorské průmyslovky. (MANGA už zahlédl jistě téměř každý z nás, tento typický styl kresby zahrnuje velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos, různé tvary a velikosti bublin, časté používání citoslovcí a čte se zprava doleva). 
Čtvrtek byl určen těm, kterým návštěvu knihovny komplikují nejrůznější handicapy. A tak jsme pozvali třeba přátelé z Domovů Barbora a Bartoloměj do rukodělné dílny a společně vyráběli dráčky a jiné příšerky . Úžasné vyrobené potvůrky můžete vidět vystavené v prvním patře knihovny – vážně se povedly!. Připravené byly také audioknihy , skvělý a dnes běžný doplněk běžného čtení . Když pan Horníček, Macháček, Moravec, dámy Preissová, Vránová, Medřická čtou své oblíbené knížky, když herci jako Nedbal, Hrušinský, Kemr inscenují pouze svými hlasy detektivky Sherlocka Holmese, je radost poslouchat. Ostatně přijďte to zkusit, v knihovně jsou pro vás audioknihy stále k dispozici. Půjčte si je, poslouchejte a přitom můžete šetřit oči nebo čas – to když u toho budete třeba žehlit nebo shrabávat zahradu J.
Pátek byl v českých knihovnách určen pro práci s národnostními menšinami či cizinci, žijícími na našem území. A protože my jsme před nedávnem otevřeli v kutnohorské knihovně pobočku Centra pro integraci cizinců, bylo poradenství nasnadě.
V sobotu jsme se pak snažili oslovit celé rodiny. Den otevřených dveří, informace o tom, že knihovna je každou sobotu otevřena do 14.00 hod a rodinné registrace vystavované ten den na celý rok zdarma – to byla naše nabídka pro samotný konec týdne knihoven.
Týden knihoven sice skončil, knihovna ale „jede“ dál. Tak přijďte, zaujmout Vás může třeba další semestr Akademie třetího věku, kterou zajišťujeme kutnohorákům ve spolupráci s Vysokou školou politických a společenských věd z Kolína nebo Den pro dětskou knihu 27.11.2010, kdy kromě tvůrčích dílniček pro děti budete moci nakoupit pod stromeček   nádherné dětské knížky z produkce českých nakladatelství (Albatros, Artur, Fragment, Thovt, Baobab a další) za výrazně nižší ceny (prodej potrvá až do 23.12.2010 !). 
Jsme tu pro Vás každý den kromě úterý (to probíhají přednášky Akademie třetího věku a volného času) do 18.00 hodin, v sobotu pak do 14.00 hodin.