Knihovna Kutná Hora

Ahoj naši milí mladí čtenáři i zatím ještě vy malí nečtenáři,

myslíme na vás, jak se máte, co děláte. A právě proto, že teď úplně nemůžete dělat to, co chcete a nemůžete být tam, kde byste chtěli být, máme nápad, co s tím udělat. Nakreslete nám obrázek. Nakreslete to, co byste teď nejradši dělali. Kde a s kým byste teď chtěli být. A my vám budeme držet palce, aby se vám ta vaše přání mohla co nejdřív zase plnit!!

Vaše obrázky, dotazy a odpovědi posílejte na mail: detske@knihovna-kh.cz

Soutěžení bude probíhat po celou dobu uzavření knihovny a nový úkol bude zveřejněn každé pondělí. Vy teda máte na splnění úkolu ceeeelýý týden! Každý, kdo se zapojí, bude zapsán do seznamu. Čím víckrát budete soutěžit, tím je větší šance, že na konci vylosujeme právě vás jako výherce odměny. Odměnu předáme hned jak se otevřou dveře knihovny.
A co nás čeká? Podíváme se třeba do vašich knihovniček, vyzkoušíme si vaší představivost, zapojíme vaše mozkové závity a ještě se u toho pobavíme! 🙂 

Úkoly na tento týden:

Milé děti,

je tu další pondělí a s ním nový úkol. Venku nám krásně vše kvete a vy určitě nezahálíte a chodíte na procházky. Jistě znáte spoustu všeljakých rostlinek a s tím souvisí náš záludný úkol. Zkuste v našem katalogu najít knížku, která má v názvu nějakou rostlinku, kytičku nebo strom :). Pokud si nevíte rady, zkuste zapátrat třeba i ve vašich knihovničkách a případně nám poslat fotografii nalezené knihy. Na vaše odpovědi se moc těšíme.

Pište na známou adresu detske@knihovna-kh.cz

—————————————————- Již proběhlo ——————————————————————

Milé děti,

hurá, sláva! Konečně už nemusíte dovádět jen na vlastní zahradě nebo někde v parku či v lese. Už můžete i na hřiště se svými trenéry v rámci vašich sportovních kroužků. Napadlo vás někdy, kolik moc sportů se hraje tak, že při nich používáme něco kulatého jakýchkoli rozměrů? Tak třeba HOKEJ – a ten to zrovna není J Puk totiž z jedné strany vypadá úplně kulatě, ale když se podíváte z druhé strany, tak je to placka!

Napište nám co nejvíc druhů sportu, kde je potřeba ke hře použít cokoliv kulatého.

A kdo není sportovec, ale vášnivý čtenář, ten napíše (klidně po rodinné poradě) název knížky, která má něco kulatého v názvu.

Milé děti, 

máte rádi deskovky? A víte, že v knihovně jich je cééélá hromada? Tak schválně, zkuste si tipnout, kolik deskových her máme v naší knihovně. A když už budete u toho, zkuste nám vaší nejoblíbenější deskovku rovnou i nakreslit. 
Pravidla jsou stále stejná, odpověď, obrázek, nebo obojí nám pošlete na detske@knihovna-kh.cz
   

 

Milé děti,

na tento týden jsme si pro vás připravili křížovku, která je převážně pohádková, takže věříme, že nebudete mít vůbec žádný problém přijít tajence na kloub! A kdyby jste si s něčím nevěděli rady, poproste nějakého dospěláka, on vám určitě rád pomůže! 🙂 Komu se podaří přijít na výsledek křížovky, pošlete nám tajenku na email detske@knihovna-kh.cz

 1. Jméno nejznámějšího mravence
 2. Kdo kvílí v komíně/za okny při větru
 3. Kamarád včelky Máji
 4. Pohádkový hodný loupežník
 5. Nemá ruce, nemá nohy a přece dveře otvírá
 6. Parta čtyř kamarádů z nejznámějšího komiksu
 7. Měsíčník, Slunečník a ……
 8. Povídání o …….. a Kočičce
 9. Kamarád Medvídka Pú, je stále vystrašený
 10. Známá slečna ze šmoulího světa
 11. Anče, Kuba a ……
 12. Víla narozená z mlhy, s vlasy zdobenými modrými kvítky
 13. Blonďatý čmeláčí kluk
 14. Kdo bydlí v rybníku Brčálníku
 15. Kdo unesl Smolíčka

 

 

Milé děti,

no vidíte, jak nám to krásně utíká. Další týden za námi a tím pádem je tu čas na nový kvíz a další nové vyprávění o Johance. 

  Všimli jste si? Už je tu jaro v plném proudu! A protože to dobře ví i Johančina paní učitelka, začala vymýšlet domácí úkoly o přírodě v přírodě. Mě to teda nejdřív trochu zmátlo. Když se na přání paní učitelky měla Johanka učit různé druhy půd – kde jsou, na co jsou, co v nich je – tak jsem říkala, to je jednoduché! Jsou hned pod střechou, v některých se bydlí, jinde zas jen suší prádlo. Jé, děti, to jsem teda byla za trdlo! Paní učitelka ve 3. třídě měla totiž na mysli půdu jako zem. To v čem bydlí zvířátka, žijí brouci, z čeho rostou rostliny a stromy, a co člověk občas přikryje asfaltem nebo betonem nebo dlažebními kostkami.

  A protože, jak už víte z minulého vyprávění, my (Dana & spol.) máme kolem sebe jen ty dlažební kostky, zase jsme vyrazili za město. Johanka se tentokrát nevybavila holí – špacírkou, ale lupou, aby mohla dobře pozorovat, co že se to v té půdě všechno nachází. Z čeho je.

  Tentokrát jsme nejeli do lesa, ale k lesu. Tam máme pozemek. Schválně říkám pozemek a ne zahrádku. Protože si myslím, že zahrádka je něco, kde je domeček, kytičky, ovocné stromy, keře s nějakými dobrůtkami, zelenina a tak. Náš pozemek je jen kus louky u lesa a u potoka. A jak jsme se blížili, už z dálky jsme viděli, že krtek – KAMARÁD se neodstěhoval. A jak je hodný!!! Jako by tušil, proč na parcelu jedeme (plnit úkol s lupou) pomohl nám. Vyhrabal pro Johanku snad STO krtin. Čipera jeden šikovný!

  Takže Johanka si docela už bez práce vybrala pár krtin, z každé si odebrala trošku hlíny na bílý tácek, a lupou zkoumala složení PŮDY!:-)

A konečně naše kvízové otázky. Budou tentokrát dvě. Nebo spíš dva úkoly. Podle vašich možností, věku, počasí a chuti.

 1.ÚKOL – Zkuste si to jako Johanka. Vezměte si lupu a napište nám alespoň 3 věci, které v půdě vidíte.

 2.ÚKOL – Určitě máte také kamaráda krtka. Že ne? Ale ano. Přeci toho z knížek pana spisovatele Zdeňka Milera. Toho, který nutně potřeboval kalhotky s veeelkými kapsami. Napište nám, proč a nač krteček kalhotky potřeboval.

Odpovědi čekáme na adrese detske@knihovna- kh.cz

——————————————————–

Ahoj děti,

týden utekl jako voda a náš další kvíz na tenhle týden právě s vodou souvisí. Ale nejdřív si poslechněte krátký příběh.

      Před pár dny bylo krásně. A protože bydlíme (Dana) v centru města a tím pádem nemáme zahradu, vyrazili jsme celá rodina na dlooouhou procházku do lesa. Naše nejmladší je teprve osmiletá Johanka. A pro ni je pokaždé nejvíc nejdůležitější, aby si nejdřív našla hůl. Nějaký opravdu parádní klacek. To určitě znáte, viďte? Taky ho určitě vždycky v lese máte.:-) Úplně tomu rozumím. Taková hůl se dá použít na spoustu důležitých věcí.                                                                                                            No a tak jsme šli a šli, až jsme došli k malému rybníčku. Hráz, stavidlo a betonové schůdky až do rybníčku. To bylo radosti! My starší jsme se s velikou chutí uvelebili na sluníčku na schůdkách a že nebudeme dělat vůbec nic! Hurááá! Jen čučet do vody a odpočívat. Ale Johanka, jako každý prcek, hned začala, že co tam bude dělat. Podotýkám, pořád měla tu svoji hůl v ruce. A teď bych vám měla říct, jak ten příběh pokračoval. Ale to si zkusíte vy sami. To bude náš kvíz. Totiž na to, co Johanka vymyslela, může přijít zase jenom prcek. Tohle my dospěláci už neumíme. 

Tak tedy: připomínám, že hlavní roli v kvízu hrají rybník a hůl. Johanka řekla: „Já budu………“

A chybějí jen dvě slova, aby vznikla věta, kterou končí náš příběh. Uhodnete je???? Jestli ano, tak u mě někdo z vás má čokoládu!:-) A jen tak na okraj mezi námi. To co řekla, taky udělala a dělala to celou hodinu!!!:-)))

Hezké dumání, ať vám to doma pěkně utíká. A třeba někdy někde na procházce v lese AHOJ.

—————————————————————

 1. Najděte jakoukoli modrou knihu a pošlete nám její fotografii.
 2. Vymyslete název knížky a zapojte do toho slova: banán, vánoce, duch.